Ułatwienia dostępu

Inne metody

Indywidualna ścieżka rozwoju kompetencji społecznych

Bezpośrednie zindywidualizowane relacje interpersonalne stanowić mogą ważne i efektywne formy rozwoju kompetencji społecznych. Należą do nich: mentoring rówieśniczy, mentoring społeczny, tutoring rozwojowy etc.

Akademicka aktywność pozakierunkowa

Istnieją możliwości rozwijania społecznych kompetencji poprzez działania związane z uczelnią, ale wykraczające poza standardowy tok studiów, takiej jak: staże lub wolontariat, oferujące możliwość odkrywania i rozwijania umiejętności społecznych, w środowisku zawodowym; udział w międzynarodowych programach wymiany studentów, które wspierają interakcję i zrozumienie różnych kontekstów społecznych i kulturowych; spotkania i warsztaty ze osobami studiującymi pedagogikę, psychologię lub inne dyscypliny, które posiadają wiedzę lub umiejętności w zakresie kompetencji społecznych.

Wzmocnienie sieci wsparcia psychologicznego dla osób studiujących

Osoby studiujące, z powodu rozwojowych uwarunkować kształtowania tożsamości społecznej, wyzwań związanych z uczeniem się nowej roli społecznej, jaką jest rola studencka, a także różnych trudności życiowych, mogą potrzebować wsparcia psychologicznego. Adekwatnym działaniem jest zatrudnienie na uczelni osób z kompetencjami psychologicznymi by mogły świadczyć profesjonalną pomoc i dawać wsparcie oraz diagnozować, doradzać i rozwijać deficytowe kompetencje społeczne zgłaszających się osób studiujących.

Wsparciu rozwoju kompetencji społecznych osób studiujących sprzyja także organizacja warsztatów grupowych skoncentrowanych na wybranych obszarach, na przykład motywacji, samokontroli, radzenia sobie ze stresem lub poczucia własnej wartości.

Scroll to Top