Ułatwienia dostępu

Rekomendacje dla osób decyzyjnych

We wdrażanie programu z obszaru KS dla kierunkach studiów, wydziałach lub całej uczelni warto uwzględniać następujące rekomendacje:

Inicjatywa w zakresie kompetencji społecznych powinna być strategicznie dostosowana do celów organizacyjnych i wspierana przez politykę instytucjonalną. Oznacza to włączenie rozwoju kompetencji społecznych do szerszego programu nauczania i praktyk organizacyjnych, przy wyraźnym wsparciu i poparciu ze strony osób decyzyjnych.
Ważne jest, aby wspierać rozwój kompetencji społecznych wśród wszystkich członków społeczności akademickiej - zarówno nauczycieli jak i pracowników administracyjnych. Kadra uniwersytecka stanowi dla osób studiujących potencjalny wzór do naśladowania, a posiadane przez nią społeczne kompetencje mogą modelować umiejętności i zachowania osób studiujących, wspierając i uwiarygadniając wdrażanie programów edukacyjnych z zakresu SK.
Należy wziąć pod uwagę, że niektóre osoby studiujące mogą nie chcieć uczestniczyć zajęciach zorientowanych na rozwój kompetencji społecznych, zwłaszcza wtedy, gdy oznacza to dodatkowe godziny w siatce zajęć i gdy absorbuje czasowo w stopniu zagrażającym efektywnemu studiowaniu kierunkowemu.
Rozwój kompetencji społecznych powinien być powierzany wyłącznie osobom dobrze przygotowanym do tego zadania. NIE jest więc wskazane, aby WSZYSCY nauczyciele akademiccy prowadzili zajęcia w tym obszarze.
Zadania realizowane w zróżnicowanych, najlepiej interdyscyplinarnych, grupach stymulują rozwój kompetencji społecznych. Warto więc przemyśleć organizację części zajęć w grupach wielokierunkowych oraz wsparcie wyjazdów zagranicznych oferowanych w ramach programu Erasmus+.
W niektórych zawodach niezbędny jest wysoki poziom wszystkich kompetencji społecznych, podczas gdy w innych dotyczy to niektórych. O ile nie budzi wątpliwości konieczność rozwijania kompetencji społecznych na kierunkach studiów kształcących do pracy w zawodach wymagających kontaktów interpersonalnych i pracy zespołowej, to są kierunku studiów, na których kształcenie kompetencji społecznych można ograniczyć do wybranych aspektów.
Jak w przypadku każdego nowego wyzwania, warto wdrażać program rozwoju kompetencji społecznych wieloetapowo, stopniowo poszerzając zarówno ofertę edukacyjną, jak i zakres rozwijanych kompetencji społecznych.
Scroll to Top