Włączenie działań, które angażują osoby studiujące nie tylko w wykonywanie zadań, ale także w krytyczne myślenie o tym, co robią. Jest to niezwykle atrakcyjne podejście, pozwalające wykorzystywać interakcje społeczne jako okazję do rozpoznawania, analizowania lub ćwiczenia umiejętności społecznych.
Jest jedną z technik wspierania kreatywności grupowej, w której pomysły i myśli są spontanicznie wymieniane między członkami grupy w celu znalezienia rozwiązań praktycznych problemów. W szkolnictwie wyższym jest ona powszechnie wykorzystywana do generowania pomysłów, wyjaśnień i rozwiązań.
Wyznaczony czas na refleksję nad własnym zachowaniem lub analizę dynamiki w grupie jest niezbędny dla Ciebie i osób, które kształcisz. Regularna refleksja i samoocena znacznie zwiększają prawdopodobieństwo podniesienia kompetencji.
Jedno z narzędzi wspomagających rozwój kompetencji społecznych podczas zajęć, służące do generowania pomysłów oraz poszukiwania wyjaśnień i rozwiązań.
Gry, piosenki i ćwiczenia, które zostały zmodyfikowane tak, aby zawierały podpowiedzi nauczyciela dotyczące różnych rodzajów reakcji uczuciowych. Strategia ta zwiększa interakcję, umożliwiając wszystkim dzieciom nawiązanie kontaktu i wymianę przyjaznych zachowań poprzez niezagrażające i zabawne działania. Zwiększa wykorzystanie umiejętności interpersonalnych, takich jak wyrażanie uczuć, nawiązywanie przyjaznego kontaktu z innymi i utrzymywanie przyjaznych relacji. Bywa uznawana za strategię terapeutyczną, która dodatkowo wpływa na kompetencje kulturowe poprzez zachęcanie dzieci do nawiązywania przyjaznych i serdecznych kontaktów z rówieśnikami z różnych kultur, ras lub z niepełnosprawnościami.
Ogromna wartość informacji zwrotnej podkreślana jest zarówno przez osoby studiujące, jak i kształcące. Zachęcaj więc do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami osoby uczestniczące w Twoich zajęciach. Upewnij się jednak czy te osoby są gotowi na tego rodzaju wymianę opinii i ocen. Bardzo ważne jest bowiem, aby informacje zwrotne były przekazywane w sposób, który szanuje drugą osobę i jest zgodny z zasadami skutecznej komunikacji
Twoja opinia na temat postępów czynionych przez osoby studiujące to niezwykle ważnym element procesu kształcenia. Stanowi drogowskaz w rozwijania kompetencji społecznych, informuje o osiąganych postępach w działaniu, wpływa na zachowanie osób ocenianych. Poniżej znajdujesz przykładową strona internetowa na ten temat.
Łączenie różnych form, narzędzi i metod wspomagających rozwój kompetencji społecznych.
Program, który został specjalnie zaprojektowany w celu zwiększenia kompetencji społecznych dzieci, młodzieży i nastolatków również z wyżej funkcjonującym autyzmem. Obejmuje on rozwój samoświadomości, empatii, kontroli impulsów i gniewu, identyfikację problemów, a także konsekwentne planowanie, trening podejmowania odpowiedzialnych decyzji.
Forma wsparcia edukacyjnego, w której uczniowie uczą się od siebie nawzajem. Starsi lub bardziej zaawansowani uczniowie pomagają młodszym lub mniej doświadczonym kolegom w zrozumieniu materiału, rozwijaniu umiejętności oraz osiąganiu lepszych wyników w nauce. Tego rodzaju współpraca sprzyja również budowaniu więzi społecznych i rozwijaniu umiejętności interpersonalnych.
Osoby studiujące doceniają możliwość nauki w bezpośrednim kontakcie z wykładowczyniami i wykładowcami. Liczą nie tylko na rzetelną wiedzę naukową, ale także na wsparcie mentorskie, wskazówki, informacje zwrotne oraz wzorce efektywnych interakcji społecznych i profesjonalnych zachowań.
Angażujące podejście do nauczania, w którym uczniowie odgrywają role, aby zrozumieć pojęcia. Polega ona na odgrywaniu różnych ról i improwizowaniu.
Podczas odgrywania ról i symulacji osoby studiujące przyjmują różne role, przedstawiają osoby o określonych cechach i angażują się w określone interakcje z innymi. Pozwala im to zdobyć nowe doświadczenia i spojrzeć na świat z różnych perspektyw. Daje to również możliwość przećwiczenia nowych wzorców zachowań.
Program korepetycji rówieśniczych dla uczniów o zróżnicowanych potrzebach akademickich (wszystkie klasy amerykańskich szkół). Aby stworzyć centrum PALS, identyfikowane są konkretne cele w zakresie kompetencji społecznych dla danego dziecka i tworzona jest ustrukturyzowana sytuacja zabawy w małej grupie, która optymalizuje możliwości dziecka w zakresie uczenia się lub ćwiczenia docelowych kompetencji. Następnie nauczyciele tworzą pary uczniów, a uczniowie naprzemiennie pełnią role opiekunów, wcześniej przeszkolonych i uczniów.
Oferuje podejście oparte na programie nauczania dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Szkoły w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych wdrażają program w całej szkole (szkolenia dla nauczycieli, zmiany w programie nauczania, lekcje poświęcone kompetencjom społeczno-emocjonalnym). Program jest realizowany w ramach programu nauczania i ułatwia rozwój samokontroli, świadomości emocjonalnej i umiejętności rozwiązywania problemów interpersonalnych.
Jest częścią strategii PBS. Jest to program wspierania kompetencji społecznych i zapobiegania trudnym zachowaniom u małych dzieci. To systemowe podejście jest reprezentowane w hierarchii strategii przez: pozytywne i wspierające relacje z dziećmi, rodzinami i współpracownikami są kluczem do praktycznego nauczania kompetencji społeczno-emocjonalnych; praktyki prewencyjne w klasie obejmują interakcje dorosły-dziecko (np. pozytywna uwaga, ciepłe i wrażliwe relacje) oraz specyficzny projekt klasy (zmiany w środowisku fizycznym, harmonogramach i materiałach edukacyjnych); strategie nauczania społecznego i emocjonalnego - udzielanie wyraźnych instrukcji, gier i zadań, które koncentrują się na identyfikacji uczuć i działaniu na uczucia we właściwy sposób; planowanie intensywnych, zindywidualizowanych interwencji dla uczniów, którzy pomimo wprowadzenia powyższych strategii nadal wymagają zindywidualizowanego, ukierunkowanego podejścia do nauki umiejętności społeczno-emocjonalnych. Plan interwencji powinien obejmować środowisko rodzinne i szkolne.
Dla dzieci, młodzieży i dorosłych wzmacniają pięć podstawowych obszarów kompetencji społecznych i emocjonalnych: samoświadomość, samoregulację, świadomość społeczną, umiejętności nawiązywania relacji i odpowiedzialne podejmowanie decyzji. Odbywa się to poprzez integrację umiejętności poznawczych, afektywnych i behawioralnych. Teoria inteligencji emocjonalnej (podejście teoretyczne) pomogła w wyodrębnieniu emocjonalnych i intrapersonalnych obszarów SEL oraz konkretnych umiejętności w ich ramach. Z kolei ramy treningu umiejętności społecznych (podejście praktyczne) przyczyniły się do rozwoju wymiaru interpersonalnego.
Można zdefiniować jako techniki wspierające, które są zintegrowane z naturalnym przepływem interakcji w klasie. Wymagają one od nauczycieli świadomości, szybkiego myślenia i przemyślanego, celowego stosowania, ale wymagają minimalnego czasu i wysiłku. Naturalistyczne strategie obejmują wsparcie na miejscu i mediację w konflikcie.
Wykorzystanie studiów przypadku umożliwia osobom studiującym analizę zachowań konkretnych osób w szerszym kontekście społecznym i przyczynia się do lepszego rozumienia procesów społecznych. Badając rzeczywiste scenariusze, osoby uczestniczące w zadaniu mogą uzyskać cenny wgląd w dynamikę interpersonalną i wpływ środowisk społecznych na indywidualne działania. Studia przypadków mogą również obejmować postacie literackie lub filmowe, a także postacie z życia społecznego lub show-biznesu.
To ćwiczenie znajduje się na szczycie naszej listy. Osoby studiujące powinni otrzymywać konkretne problemy do rozwiązania (metoda problemowa), wymagające współpracy w grupie. Należy przydzielać zadania zespołowe z jasnymi wytycznymi, dotyczącymi zarówno oczekiwanego merytorycznego wyniku, ale także samego procesu realizacji zadania: w tym dynamiki grupowej, strategii komunikacyjnych, krytycznych momentów w realizacji projektu i czynników prowadzących do sukcesu. Po zakończeniu ćwiczenia wszystkie te aspekty powinny zostać dokładnie omówione. Ważne jest, aby skupić się nie tylko na współpracy między osobami studiującymi, ale także na współpracy z i lub innymi pracownikami uczelni, np. w ramach projektów naukowych.