Ułatwienia dostępu

Rekomendacje dla wykładowców i wykładowczyń akademickich

W realizacji programu z obszaru KS warto uwzględniać następujące rekomendacje:

Zapytaj osoby studiujące, czy chcą uczestniczyć w Twojej inicjatywie. Zrozum, że mogą nie chcieć angażować się w niektóre zadania z obawy o ocenę końcową z kursu.
Twoje plany muszą zostać zatwierdzone przez osoby odpowiedzialne za Twój tok studiów. Jeszcze lepiej, jeśli zapewnią one silne wsparcie dla Twoich działań.
Zarówno ty, jak i osoby studiujące powinniście zdawać sobie sprawę, że rozwój kompetencji społecznych obejmuje zmaganie się ze swoimi słabościami, udzielanie i otrzymywanie informacji zwrotnych oraz weryfikowanie postępów. Proces ten może być emocjonalnie trudny, dlatego ważne jest, aby być osobą przygotowaną na to.
Programy nauczania kompetencji społecznych powinny być oparte na dowodach empirycznych, które potwierdzają ich skuteczność.
Pamiętaj, że interwencje w zakresie kompetencji społecznych muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Korzystaj z własnych doświadczeń życiowych lub doświadczeń osób studiujących.
Kiedy oferujesz różne zadania, osoby studiujące często wolą pracować w grupach z osobami, które dobrze znają. Tymczasem warto modyfikować osobowy skład grup i zapewnić losowy dobór członków zespołu. Dzięki temu stwarzasz okazję do zdobywanie nowych doświadczeń i skuteczniej wspierasz rozwój kompetencji społecznych osób studiujących.
Osoby studiujące uczą się poprzez naśladowanie Ciebie. Nie oznacza to, że musisz być osobą doskonałą – nikt nie jest- a w dodatku analizowanie swoich błędów może stanowić cenną lekcję dla osób studiujących.
Wiedza teoretyczna jest podstawą, kluczowe jest ćwiczenie umiejętności, szczególnie w rzeczywistych, osobiście doświadczanych sytuacjach.
Osoby studiujące doceniają możliwość dzielenia się swoimi obserwacjami, pomysłami i przemyśleniami.
Łatwiej jest wskazać, co ktoś zrobił coś źle, ale podkreślanie dobrych przykładów i wzmacnianie prawidłowych zachowań jest bardziej skuteczne.
Umiejętności społeczne zazwyczaj rozwijają się w grupach, dlatego ważne jest, aby każda osoba w grupie miała odpowiednią rolę i możliwość rozwijania swoich umiejętności. Jeśli ktoś ma deficyty lub szczególne potrzeby, pokaż, jak stworzyć zgrany zespół i zintegrować wszystkie osoby.
Reaguj na to, co dzieje się podczas zajęć. Wykorzystuj bieżące sytuacje do omawiania lub ćwiczenia konkretnych umiejętności.
Kompetencje społeczne są powiązane z normami społecznymi społeczności, w której żyjesz Ty i osoby studiujące. Bądź jednak osobą otwartą na różnorodność.
Rozwój kompetencji społecznych powinien być postrzegany jako długotrwały proces, a nie jednorazowe działanie. Podczas gdy uczestnictwo w szkoleniach stanowi podstawę, prawdziwy rozwój następuje, gdy określone umiejętności są wykorzystywane w życiu codziennym w dłuższym odcinku czasu.
Scroll to Top