Zidentyfikuj swoje mocne strony, a także obszary, które możesz wzmocnić i rozwinąć.
Poszukaj książek lub stron internetowych, które oferują porady dotyczące rozwijania umiejętności społecznych.
Poszukaj osób, które uważasz za kompetentne społecznie i obserwuj ich działania. Bądź sobą, ale naśladuj pewne zachowania, które uważasz za atrakcyjne.
Najlepszym sposobem na rozwijanie kompetencji społecznych jest wspólne wykonywanie zadań. W trakcie studiów niewątpliwie będziesz pracować nad wieloma projektami - jeśli to możliwe, wykonuj je w parach lub w grupie.
Angażowanie się w różnego rodzaju interakcje z innymi może być świetnym sposobem na zdobycie doświadczenia i ćwiczenie nowych umiejętności. Chociaż wiele zależy od osób, z którymi wchodzisz w interakcje, równie ważna jest twoja zdolność do wykorzystania tych sytuacji do własnego rozwoju. Warto zbadać dodatkowe możliwości poza edukacją akademicką. Istnieje wiele sposobów na zaangażowanie się: udział w projektach badawczych prowadzonych na uczelni, działalność w kołach naukowych lub organizacjach studenckich, udział w organizowaniu wydarzeń popularnonaukowych, korzystanie z życia studenckiego: klubów sportowych, wydarzeń i spotkań towarzyskich, wymianach studenckich, takich jak Erasmus+.
Porozmawiaj z osobami, które organizują Twoje studia. Mogą one zasugerować możliwości szkoleniowe lub zachęcić osoby prowadzące zajęcia do wspierania twojego rozwoju społecznego.
Czasami niezbędna jest profesjonalna pomoc, zwłaszcza jeśli masz problemy ze zdrowiem psychicznym lub zmagasz się z trudnościami w pokonaniu pewnych barier rozwojowych. Twoja uczelnia może oferować wsparcie w tym zakresie.
Spotkaj się z osobą zajmująca się pomocą psychologiczną w Twojej uczelni lub po prostu porozmawiaj z kimś, do kogo masz zaufanie i kto może umieć Ci pomóc.
Korzystaj z coachingu rozwojowego, jeśli oferowany jest na Twojej uczelni.